محل تبلیغات شما

قبلاً گفتم که ۷-۸ سالی هست که تلوزیون ایران رو تماشا نمی‌کنم ، و باید اضافه کنم که شبکه‌های فارسی‌زبانِ خبریِ ماهواره رو هم یکی-دو سالی هست که نه‌می‌بینم ، نه‌می‌شنوم و نه دنبال می‌کنم . اما اون‌شب گُذری شنیدم که یکی از این کارشناسانِ تلوزیون بی‌بی‌سی که اسمش رو نمی‌دونم (؟)(قدیما یکی‌دو باری که پای صحبت‌هاش نشسته‌بودم ، اغلب در کسوت جامعه‌شناس ظاهر می‌شد !) ، داشت درباره‌ی کُشته شدن آن طلبه‌ی همدانی اظهارِ نظر می‌کرد . نمی‌دانم کلّیت بحثش درباره‌ی چی بود ، حقیقتش کنجکاو هم نبودم بدونم ! اما یک اصطلاحی بکار برد که برام ناراحت کننده بود و به نظرم زننده اومد ! او خشمِ مداوم و فروخورده‌ی مردم از یک حکومت مذهبیِ سرکوبگر و م را "نُشخوار خشم" نامید ! حکومتی که به راحتی بخودش اجازه‌ی دخالت در تمام شئون شخصی ، عمومی و خصوصی شهروندان را می‌دهد ، و در طول این چهل سال با هرچیزی که مردم خواسته‌اند از درِ لجبازی وارد شده و با توسل به قوای قهریه اجازه‌ی زیست سالم و بانشاط رو از جامعه و مردم به عناوین مختلف گرفته است و جامعه را به سوی دوقطبی‌های باطل و احمقانه که تنها انرژی‌های سازنده را تباه می‌کنند کشانده است .
لازم به ذکر است که من عمل آن فرد ضارب را قطعاً محکوم می‌کنم و اِعمال خشونت ، آنهم به این شکل عریان و نمایشی ، به هیچ‌وجه از نظر من بخشودنی نیست . همانطور که خشونتی که در جریان اسیدپاشی‌های اصفهان بر عده‌ای از ن اِعمال شد و در آن زمان عده‌ای فرد جنایتکار (اسیدپاش) را تحت‌تأثیر صحبت‌های امام جمعه‌ی آن شهر می‌دانستند (؟) .
بلکه طرفِ صحبت من آن به اصطلاح کارشناس است که خشم فروخورده و ممتد ملتی را با اصطلاح "نشخوار خشم" تعریف و تحلیل می‌کند ! به نظر من این ادبیات ، برای آنها که نکته‌سنج‌اند ، به تنهایی نشان دهنده‌ی جهانبینی آن جماعتی است که خود را کارشناس و تحلیلگر جا می‌زنند و به پشتوانه‌ی صاحبکارانِ داخلی و اربابان خارجی‌شان از تریبون‌های آمریکایی و انگلیسی ، تمام حرکات و رفتارهای مردم را با چاشنی توهین و تحقیر در سطح جهانی بصورت یکسویه تجزیه و تحلیل می‌کنند تا تصویر این مملکت را هرچه بیشتر در خارج از کشور تخریب کنند و این دور باطلِ یأس و آزردگی را در داخل بصورت مداوم تشدید کنند ! و تمام اینها را در ظاهر فریبکارانه‌ی آزادی‌خواهی و . در ویترین‌های ی-تبلیغاتی خود عرضه می‌کنند ؛ اگر در جریان و در ادامه انتخابات بنفش ، بعد از فریبی که مردم از این جماعت خوردند ، هنوز برای مخاطب فارسی‌زبان ریاکاری و دشمنی این افراد روشن نشده باشد ، باید گفت که با دقت در همین جزئیاتِ به ظاهر بی‌اهمیت ، همین ادبیات ، آن تصویرِ ناخوش‌آیندی که هر روز از بدبختی‌های ملت مخابره می‌کنند ، ریکاریِ منشانه‌شان و بسیار جزئیاتِ دیگر ، می‌توان به باطن سیاه این مزدورانِ اجیر شده‌ی انِ سرمایه پی برد .
اما درباره‌ی "نشخوار کردن" ! خب قدیما که من بی‌بی‌سی می‌دیدم از خودم می‌پرسیدم که آیا مجریان این شبکه ، از اینکه مجبورند نهایتاً ۷-۸ تا خبر را مدام تکرار کنند (از ساعت ۵ عصر تا ۱۲ شب) آیا عصبی و خسته نمی‌شوند (؟)! در واقع این سؤالی بود که آن‌روزها برایم مطرح بود و امروز به نظرم این اصطلاح "نشخوار خبر" برای تکرار مکرر چند تیتر خبری در یک روز کاری در تلوزیون بی‌بی‌سی فارسی بسیار برازنده باشد (؟)!!
و مورد دوم ، من در جایی از اصطلاح ریاکاریِ منشانه (که یک اصطلاح من‌درآوردی است !!) استفاده کردم تا تأکیدی باشد بر وابستگی فکری و یِ (و احتمالاً مالیِ (؟)) رسانه‌های فارسی‌زبان انگلیسی و آمریکایی و عوامل فعال در آنها به صاحبکارانِ و زاده‌ی داخلی‌شون ، یا دقیق‌تر ، جریانِ فکری منتسب به رفسنجانی که به زعم من وابسته به انگلیس بود (و هست) ؛ این جریان فکری از دید من ریاکار و غیرقابل اعتماد است . اما بعد از قتل آن طلبه‌ی همدانی من سعی خواهم کرد تا هرچه بیشتر از تعمیم افعال منفی به گروهِ اجتماعیِ (؟) ها اجتناب کنم ، چون به نظرم نوعی نفرت‌پراکنی بحساب می‌آید که ممکن است شرایط را برای گروهی از مردم (خاصه طُلاب) ناامن کند که مطلوب هیچ‌کس نیست . هرچند که این جریان فکری حاکم که از آن جامعه یا گروهِ اجتماعیِ معمم ریشه می‌گیرد و تغذیه‌ی می‌شود ، چهل سال است با تمام قوا عرصه‌ی عمومی و خصوصی را برای بسیاری از ساکنان این خاک و سرزمینِ زیبا ناامن کرده است . و حق حیات طبیعی ، سالم و بانشاط را از بسیاری از افراد که مثل آنها فکر نمی‌کنند گرفته است ، با اینحال من هرگز از مرگ کسی ، خصوصاً اگر کُشته‌ی خشم و نفرت ناشی از اختلافات عقیدتی باشد ، احساس خوبی ندارم . بنابراین در حدّ و اندازه‌ی خودم سعی می‌کنم از نفرت‌پراکنی و اشاعه‌ی خشم پرهیز کنم . فقط موندم بعد از این برای رساندن منظورم به جای کلمه‌ی باید از چه کلمه‌ای استفاده کنم (؟؟)

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها