محل تبلیغات شما

یک مردِ جنگلی هست که با ابتدایی‌ترین مصالح برای خودش خانه ، اجاق و . می‌سازد ، ویدیوهایی که از روندِ کارش تهیه می‌کند بسیار جالب و دیدنی است و من دوست دارم همینطور بشینم و کار کردن‌ش را نظاره کنم ! (نمی‌دانم تماشای کار کردن افراد تنها برای‌‌ من لذت‌بخش است یا عمومیت دارد و دیگرانی هم از این مقوله لذت می‌برند (؟) من که عاشق اینم ، یکی کار کنه من بشینم تماشا کنم !!)
اما در مورد کارِ آن مرد جنگلی که دقیقاً نمی‌دانم چه ملیتی دارد (؟) هندی ، سریلانکایی یا شاید هم اندونزیایی باشد (؟) ، . وقتی تصمیم به ساخت یک استخر گرفت ، در مراحل نهایی کار ، من متوجه شدم از خاکِ معمول‌ی که مثلاً برای ساخت دیوارِ خانه‌اش استفاده می‌کند ، برای ساخت استخر استفاده نمی‌کند ! برای ساخت دیوار خانه‌ها که اسکلت چوبی دارند ، از کاه‌گِل استفاده کرد ، اسکلت تشکیل شده بود از ترکه‌ها و تنه‌های درختان که با نوعی ساقه‌ی نرم و نازک گیاهی به هم متصل می‌شدند ، و خاکِ مورد استفاده در کاه‌گِل ، به نظر همان خاک رُسِ (؟) معمولی بود که در جنگل موجود است .
اما زمانی که قصد ساختِ استخر را داشت ، خاکی که در مراحل نهایی و قبل از چیدن نی‌های بامبو استفاده کرد را از لانه‌ی مورچه‌ها برداشت ! و این برای من بسیار عجیب بود و جای سوال داشت که مگر ترکیبات خاک لانه‌ی مورچه‌ها چه مزیت یا خاصیتی دارد که برای ساخت استخر آن‌را به خاک معمولی ترجیح داد ؟ و این را هم اضافه کنم که از نی‌های بامبو به‌جای کاشی یا سرامیک برای کف و دیواره‌های استخرِش استفاده کرد . که این هم در نوع خود جالب توجه است !
و من متوجه شدم مورچه‌های جنگل‌های آنها ، لانه‌های خود را تقریباً مشابه لانه‌ی موریانه‌های تپه‌ساز می‌سازند و تا آنجا که من می‌دانم آن موریانه‌ها برای تهیه‌ی ملات ، خاک را با بزاق دهانِ خود مخلوط کرده و در ساختِ برج‌های خود بکار می‌برند . آن نوع از مورچه‌ها که من دیدم و ما بِهِشان می‌گوییم مورچه‌گازی !! (به دلیل آرواره‌های قوی و طبیعتِ مهاجمی که دارند) . تا جایی که من دقت کردم ، حداقل در اطراف خودمون ، لانه‌های خود را نه به صورت تپه‌های گِلی ، که در زیرِ زمین می‌سازند و معمولاً اطراف لانه‌های‌شان نوعی خاکِ نرم که انگار سرَند شده باشد وجود دارد . بنابراین من تا به حال مورچه‌گازی ندیدم که مثل موریانه لانه بسازد ! در هر حال شاید مهارت لانه‌سازی در کلونی‌های مورچه‌های آن نواحی به آن شکل تکامل یافته باشد (؟) که اگر اینطور باشد ، قاعدتاً باید برای ساختِ خانه از بزاقِ دهان خود استفاده کنند که احتمالاً باعث بوجود آمدن ترکیب مستحکم‌تری از خاک می‌شود (؟) مثلاً مثل نوعی سیمان ، و بر این اساس بومیان ، از آن برای ساخت استخر استفاده می کنند تا (شاید) از نفوذ آب به خاک جلوگیری کند (؟) که اگر اینطور باشد ، این سؤال پیش می‌آید که بزاق دهان موریانه‌ها (مورچه‌ها) حاویِ چه نوع ترکیباتی است که باعث بوجود آمدن آن خاصیت در خاک می‌شود ؟
یا شاید هم جریان ساده‌تر از این حرف‌ها باشد ! مثلا شاید این نوع خاک ، ملاتِ چسبناک‌تری تولید می‌کند که برای نصبِ نی‌های بامبو مناسب‌تر است (؟)
در هر حال به نظرم مقوله‌ی بسیار جالبی است !

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها